electrosense_elektromanyetik_radyasyon_olcumu_baz_istasyonu

Avrupa Birliği’nin 2013/35/EU sayılı Yeni Yönetmeliği’nde belirtilen İSG - İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı düzenlemeleri kapsamında işverenler, çalışanların ne kadar elektromanyetik radyasyona maruz kaldıklarını ölçtürmesi ve azaltıcı önlemler alması gerekmektedir.  Trafo, enerji nakil hatları kabloları, elektrikli ev aletleri, wi-fi ( kablosuz ) modemler, televizyonlar, saç kurutma makinaları, mikrodalga fırınlar, cep telefonları, bebek izleme kameraları vb. kaynakların oluşturduğu elektromanyetik alan şiddeti ölçümü için bize ulaşabilirsiniz.

Elektromanyetik Alan Şiddeti ve Maruziyet Ölçümü

Ofisler, fabrikalar, şantiyeler vb. çalışma alanları, yaşamımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz mekanlardır.  Acaba iş yerlerimizde, ofislerde sağlık açısından ne kadar güvendeyiz?

İSG ( İş sağlığı ve güvenliği ) mevzuatı ve ilgili yönetmelikler kapsamında çalışanların, iş ortamında maruz kaldıkları fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkilerin ölçülmesi, tespit edilmesi, kontrol altına alınması ve sağlık açısından risk oluşturmayacak seviyede olması için gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Electrosense olarak, işletmelerdeki / ofislerdeki elektromanyetik alan şiddeti seviyesini profesyonel şekilde ölçmektedir. Uluslararası ve yerel elektromanyetik radyasyon ölçüm yetki belgesi bulunan uzmanlarımız ile birçok kurumsal firmanın İSGiş sağlığı ve güvenliği kapsamında elektromanyetik radyasyon ölçümünü gerçekleştirmektedir.

Genel olarak yaşam ve çalışma alanlarımızı tehdit eden iki ana grup elektromanyetik radyasyon kaynağı mevcuttur.

Bunlardan birincisi insan oğlunun yaşam alanlarına direkt olarak etki eden ve kontrol edilemeyen dış kaynaklardan ortaya çıkan elektromanyetik alanlardır. Bir başka deyişle ofisimizin, iş yerimizin yanında veya yakınında kurulu bulunan baz istasyonları, tv/radyo vericileri, yüksek gerilim hatları, radarlar veya trafolar yaşam alanlarımıza tehdit oluşturabilecek ve kolayca etkisini değiştiremediğimiz dış kaynaklardır.

Elektromanyetik radyasyon ölçümü hizmeti

Elektromanyetik radyasyon ölçümü hizmeti

İkinci olarak, evimizin içerisinde var olan iç kaynaklar mevcuttur. Örneğin evimizde kullandığımız kablosuz ağlar (wi-fi), kablosuz modemler, wireless (kablosuz) cihazlar, kablosuz telefonlar (dect), cep telefonları, tüm elektrikli ev aletleri birer elektromanyetik radyasyon kaynağıdır. Bunların etkisinden kendimizi korumamız, veya etkisini azaltmamız daha kolaydır, ancak bu konuda da doğru bilgiler ışığında hareket edilmelidir.

Dış kaynaklardan gelen etkiler, iç kaynaklardan ortaya çıkan etkiyle birleşir ve evimizin içersinde, sürekli olarak var olan, ve sağlığımız üzerinde etki edebilecek elektromanyetik radyasyon   ( elektromanyetik alan şiddeti) ortaya çıkar.

Bu noktada Electrosense olarak esas amacımız, insanların yaşam alanlarında var olan bu etkinin ölçümlenmesi, bu etkinin hangi kaynaklardan geldiğinin tespiti ve gerekirse spektrum analizörü ile ayrıştırılması, mümkün ise bu etkinin nasıl azaltabileceği hakkında bilgilerin paylaşılması, ve sonuç olarak bir tehlikenin var olup olmadığının belirlenerek, çıkan sonuçların en doğru ve açıklayıcı şekilde insanlara anlatılmasıdır.

There are no reviews yet, would you like to submit yours?

Be the first to review “Elektromanyetik Radyasyon Ölçümü”

*